Burun Estetiği ile İlgili Bilmeniz Gerekenler

Türkiye’de en sık yapılan estetik operasyon olan burun ameliyatları sayesinde; burnun boyutu, şekli ve yüzün genel görünümü değiştirilebiliyor. Ayrıca sinüzit, polip, burun etleri ve kıkırdaktaki eğriliğe bağlı görülen solunum problemleri de gelişen ameliyat teknikleri ile gideriliyor. Ancak ameliyat süreci ve sonrasında bazı önemli noktalara dikkat edilmesi gerekiyor

Burun estetiği herhangi bir sorun yoksa 18 yaşından sonra yaptırılmalı

Burun, yüzün ortasında bulunan en çıkıntılı yer olmasından dolayı kişisel imaj oluşumunda büyük rol oynamaktadır. Burundaki en ufak şekil bozuklukları yüzün şeklini olumsuz yönde etkiler. Estetik burun ameliyatı ile kişinin yüz şekli güzelleştirilerek, kişinin kendine güveninin artması sağlanmaktadır. Ameliyat olmaya karar vermeden önce, kişinin neden burun estetiği olmak istediğini ve bu ameliyattan ne beklediğini detaylıca sorgulamalıdır. Burun estetiği için, ergenlik çağındaki kişilerin gelişimlerini tamamlaması gerekir. Ve 18 yaşını doldurmaları beklenmelidir.

 Mutlaka deneyimli uzmanlara başvurulmalı

Burun estetiği ameliyatları açık ya da kapalı yöntemle yapılmaktadır. Kapalı ameliyatta tüm kesiler burun içinden yapılırken, açık ameliyatta burun ucu tabanından küçük bir kesi daha açılır. Hangi tekniğin uygulanacağı burunda yapılmak istenilen işlemler ve cerrahın deneyimi ile ilişkilidir. Genel anesteziyle yapılan ameliyat, ortalama 1-3 saat arası sürmektedir. Ameliyat sonrası kanamayı önlemek ve burnun şekline içeriden destek vermek için 2-3 gün tamponu uygulanabilmektedir. Ayrıca burnun şeklini muhafaza etmesini sağlayan özel bantlar ve plastik atel 6-8 gün boyunca kullanılabilir. Ameliyat sonrası burun ve göz çevresinde şişlik ve morluk olabilir fakat 3- 7 gün arasında bu şikâyetler tamamen geçmektedir. Hasta 1-2 gün içerisinde taburcu edilerek, günlük yaşantısına dönebilmektedir.

 Ameliyat sonrası bu 13 maddeye dikkat edin

 1. Ameliyat sonrasında uygulanan tamponlar alınana kadar ağızdan nefes alın
 2. Ağız kuruluğunu gidermeye yardımcı olacak su ve hafif içecekler tüketin, pipet kullanmayın
 3. Yumuşak, kolay çiğnenen gıdalar tüketin.
 4. Dudakları nemli tutmak için dudak kremi kullanın.
 5. Aspirin veya kan sulandırıcı ilaçlar almayın.
 6. Uyurken veya dinlenirken başınızı 30 derece yüksekte olacak şekilde tutun. Kan dolaşımını korumak ve ameliyat sonrası oluşacak şişliğin azalmasına yardımcı olması için gün boyunca başınızı dik tutmaya çalışın.
 7. Burnunuzu sümkürerek temizlemeyin ve burnunuzu bir yere çarpmamaya özen gösterin.
 8. Dişlerinizi yumuşak bir diş fırçası ile yavaşça fırçalayın.
 9. Ameliyattan sonrası iki haftalık süre içerisinde ıkınmaktan, eğilmekten, ağır şeyler kaldırmaktan, güç sarf etmeniz gereken egzersizlerden kaçının.
 10. Bir ay süre ile direkt güneş ışınına maruz kalmaktan kaçının ve özellikle güneşli ortamlarda mutlaka güneş koruyucu krem kullanın.
 11. Tamponlar çıkarıldıktan sonra, burnunuzu doktorunuzun önerdiği merhemi kulak temizleme çubuğuna sürerek günde 2-3 kez nazikçe temizleyin. Kulak temizleme çubuğunu burun deliğinden yukarıya doğru sokmayın. Doktorunuzun önereceği burun spreyi ile burun içini yıkayın
 12. Aksırmak, sümkürmek zorunda kaldığınızda, her iki burun deliğiniz açık şekilde nazikçe yapın. Hapşırmak zorunda kalırsanız ağzınız açık hapşırmaya çalışın
 13. Ameliyat sonrası üç ay süre ile ay gözlük kullanmayın