Liposuction nedir? Kimlere uygulanır?

        Normal veya normale yakın kilosu olan fakat vücudun belli bölgelerinde fazla yağ depolanmaları olan hastalar, deri kalitesinin iyi olması durumunda rahatlıkla uygulanabilir ve olumlu sonuçlar alınır. Deri kalitesi kötü, yani deri sarkık veya çatlak ise dermolipektomi dediğimiz germe ameliyatları tercih edilir. Yaş sınırlaması yoktur. Hastanın psikolojisi değerlendirilmeli, beklentiler mutlaka gerçekçi olmalı ve cerrah ile tartışılmalıdır. Beklentileri gerçekçi olmayan hastalarda uygulanmamalıdır. Liposuction sahasından yakın zamanda ameliyat yapılmışsa, kan dolaşımında problem varsa, kalp veya akciğer hastalıkları varsa liposuction tercih edilmemelidir. Ayrıca hasta antidepresan ilaçlar veya kilo verdirici ilaçlar kullanıyorsa, liposuctionda 3 hafta önce bu ilaçlar kesilmelidir. Yüzden ayak bileğine kadar heryere rahatlıkla uygulanabilen liposuction, kadınlarda en sık kalça, göbek bacaklar ve boyun, erkeklerde ise bel, boyun altı ve göbek bölgelerine yapılmaktadır. Liposuction hastalara daha rahat giyinme, rahat hareket edebilme ve özgüveninizi artırma şansı verir.

            Liposuction ameliyatı çoğu zaman tek seanslı olup, 4 kilodan fazla saf yağ alınması gerekiyorsa, kısa aralıklarla kalan miktar da alınabilir. Aynı lokalizasyondan yağ alınacaksa 6 hafta beklenmelidir. Liposuction ile alınan yağlar istenildiği takdirde, çökük, yağ eksikliği olan, ince veya kırışık olan bölgelerde enjekte edilerek kullanılabilmektedir. Alınan yağlar enjektörde steril bir şekilde toplanmalı, içindeki sıvı filtre edildikten sonra salt yağ kısmı daha ince kanüller yardımı ile verilebilmektedir. Birkaç lokalize alandan yağ alınması durumunda lokal anestezi tercih edilirken, daha fazla alanlar için genel anestezi uygun olacaktır. Ameliyat 1-3 saat arası ortalama süreye sahiptir. Bir veya iki lokalizasyondaki yağ depolanmasını almak için hastanın hastanede kalması gerekmese de daha fazla yağ almalar için hastanın 1-2 gün hastanede kalması gerekebilir. Seçilmiş hastalarda yeterli ekip ve cihazla cerrahınız estetik plastik cerrah olmak kaydıyla güvenli bir işlemdir. Ameliyatın riskleri kanama, deri hasarları, sinir yaralanması, enfeksiyon (iltihab) ve sıvı birikimleri olarak sayılabilir. Ayrıca deri düzensizlikleri ve yağ embolisi de görülebilir. Liposuction sonrası izler küçüktür ve mümkün olduğu kadar göz önünde olmayan yerlerde planlanır. Kontur farklılıkları için ikinci bir müdahale gerekebilir.

        Hasta ayakta iken yağ alınacak yerler yağ birikim oranlarına göre çizim yapılır. Ameliyat genel anestezi tercih edilmişse, hastane koşullarında ameliyathanede anestezi doktorunun kontrolünde yapılır. Lokal anestezi kullanılacaksa, sedasyon eklenebilir. Islak teknik uygulanacaksa, hazırlanan solüsyon verilir, yağ birikimi olan alandan yağların rahat alınabileceği ve kesi izinin çok dikkat çekmeyeceği yerlere (göbek kıvrımı, kasık kıvrımı gibi) birkaç mm’lik insizyonlar yapılarak, buradan kanüllerle negatif basınçlı vakum uygulayarak, yağ fazlalıkları çekilir. En az iki veya lokalizasyona göre üç delik açılmalı ki daha orantılı yağ alınabilsin. Birden fazla alana tek seansta liposuction uygulanabilir. Kanül delikleri genellikle dikilmez, gerekirse 1-2 dikiş konabilir. Bazen ince lastik borular konarak içerideki sıvı birikiminin daha rahat atılması sağlanır.

Laser Liposuction Ameliyatı Sonrası:

         Liposuction ameliyatından sonraki evre rahattır. Ağrı az olur ve doktor kontrolünde ağrı kesicilerle giderilir. Liposuction uygulanan alanlarda elastik bandajlarla pansuman kapatılır. Liposuction için korse 1-2 gün içinde başlanmalıdır. Korse iki ay kullanılmalıdır. Taburcu edildikten hemen sonra normal yaşamına devam edebilir, fakat 2-4 hafta ağır aktiviteden sakınılmalıdır. Liposuction uygulanan alanlarda nadiren morluk oluşabilir. Bir hafta içinde geçer. Şişlik, uyuşukluk, karıncalanma ve yanma hissi oluşabilir. Bunlar geçicidir. Yürüyüşler bu sorunların kaybolmasını hızlandırır. Dikiş varsa 5-10 gün içinde alınmalıdır. Şişliklerin inmesi ve vücut hatlarının belirmesi 8 haftayı bulacaktır. Ameliyat yara izleri de 2-6 ay içinde belli belirsiz hale gelir . Şişliklerin azaldığı ve vücudun şekillendiği süreç olan 8 haftalık dönemde LPG uygulaması önerilir. Hem şişliği hem de selülitleri azaltarak, daha düzgün bir görünüm sağlamada faydalı olur. İşe dönüş ise ameliyatın derecesi ile ilgilidir. Güneşe maruz kalındığında kalıcı olabilen pigmentasyon değişiklikleri (kahverengi noktalar) gibi sorunlar oluşabilir. Dikkat edilmelidir.

Liposuction Öncesi Önemli Hatırlatmalar:

  • Çene altı (gıdık), yanaklar, boyun, kolun iç kısmı, memeler, göğüs, karın bel, kalça, genital organların çevresi, yanlar, uyluk, diz iç yüzü, bacak arkası ve ayak bileğinden rahatlıkla fazla yağ dokuları liposuction ile alınabilir. Germe küçültme ameliyatlarına yardımcı olma amacıyla eklenebilir.
  • Liposuction deliklerinin izleri göz ardı edilebilecek özelliktedir.
  • Bir seferde hastaya bağlı olarak, güvenli bir şekilde 4.5 litreye kadar yağ alınabilir. Kan ve sıvı destekleri ile daha fazla da alınabilir. Ancak bu cerrahın tercihine bırakılmalıdır. 3-6 ay aralarla tekrarlanabilir.